MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi powstały cztery stacje metroroweru. Miasto czeka na podpowiedzi mieszkańców, gdzie powinny pojawić się kolejne stacje

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi metrorowery można wypożyczyć m.in. na stacji w rejonie ul. Hallera 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi metrorowery można wypożyczyć m.in. na stacji w rejonie ul. Hallera Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Metrorower z rozmachem wjechał do ośmiu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w których już wcześniej działały osobne systemy rowerów miejskich. W tym gronie znalazła się też Czeladź, gdzie powstały na początek cztery stacje, w których pojawiły się żółte jednoślady. Lokalne władze pytają teraz czeladzian, gdzie chcieliby zobaczyć kolejne miejsca, w których będzie można wypożyczyć ten ekologiczny środek transportu.

Metrorower w Czeladzi: na początek cztery stacje, finalnie będzie ich aż 13

Po inauguracji Systemu Roweru Metropolitalnego miasto przygotowuje jego kolejne stacje. - Wyznaczyliśmy już wstępne lokalizacje, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji chcielibyśmy poznać Państwa oczekiwania. Zachęcamy więc do przesyłania waszych propozycji miejsc, w których mogłyby znaleźć się kolejne stacje metroroweru - zachęcają miejscy urzędnicy w Czeladzi.

Swoje propozycje lokalizacji kolejnych stacji metroroweru można przesyłać na adres mailowy: [email protected] Zgłoszenia można przesyłać do 8 marca. W tytule maila trzeba wpisać: STACJA ROWEROWA.

Co istotne, stacje powinny być zlokalizowane na gruncie stanowiącym własność gminy, w oddaleniu od sieci infrastruktury technicznej. Wszystkie zgłoszenia zostaną poddane wnikliwej weryfikacji.

W Czeladzi, w pierwszym etapie, do dyspozycji mieszkańców jest 50 jednośladów i cztery stacje. Te zlokalizowane zostały przy ulicach: Szpitalnej, Grodzieckiej, Dehnelów i gen. J. Hallera. W późniejszym czasie pojawią się kolejne stacje w innych częściach miastach. Docelowo ma być ich 13.

Na użytkowników metroroweru czekają rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie ma potrzeby przypinania ich do stojaków, a system pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości. Docelowo w Czeladzi będzie można korzystać ze 100 metrorowerów. W mieście działa też miejski system wypożyczania jednośladów.

Docelowo system metroroweru połączy 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i będzie się składał z 7 tys. rowerów. W pierwszej fazie ruszył w 8 miastach: Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu. Obecnie składa się z 276 stacji i 1860 rowerów. To więcej, niż pierwotnie planowano.

Czeladź rozbuduje system dróg rowerowych, powstanie też czeladzka velostrada

W Czeladzi, przy współpracy z GZM trwają także prace przygotowawcze do opracowania projektu rozbudowy, a potem budowy miejskiej sieci dróg rowerowych. W taki sposób, by połączyć Czeladź z drogami rowerowymi Sosnowca i Będzina.

- Trwają też rozmowy z Siemianowicami Śląskimi w sprawie stworzenia połączenia rowerowego z tym miastem. A wszystko po to, by łatwo było metrorowerem przemieszczać się między miastami GZM. My, jak zawsze jesteśmy w czołówce pozytywnych zmian i cieszymy się, że wkrótce mieszkańcy wszystkich osiedli będą mieli wypożyczalnie rowerów niemal "pod ręką" – przyznał Zbigniew Szaleniec.

Coraz bliżej także budowa odcinka velostrady w Czeladzi. Miasto otrzyma bowiem około 257 tys. zł wsparcia z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pieniądze posłużą do przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego części Velostrady nr 7, która będzie przebiegać przez to zagłębiowskie miasto.

Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) pozwoli na rozpisanie dużego przetargu na projekt i budowę w ramach przyspieszonego trybu „zaprojektuj i wybuduj”. Dokumentacja ma być gotowa w III kwartale br.

Trasa Velostrady nr 7 w Czeladzi o długości 5,25 km ma się rozpoczynać przy ul. Nowopogońskiej, biec na północ, następnie odchylać się w stronę zachodnią - zgodnie z przebiegiem dawnej linii kolejowej.

Droga ma docierać prostopadle do ul. Kościuszki, a następnie prowadzić wzdłuż ulicy, aż do garaży za ul. Sułkowskiego. W tym miejscu ma wracać na ślad linii kolejowej, przechodząc pod ul. Nowopogońską, Staropogońską, potem nad DK94 i ul. Grodziecką. Trasę w Czeladzi zaplanowano aż do granicy z Będzinem w pobliżu ogródków działkowych.

- Mamy opracowaną koncepcję i ustaloną trasę przebiegu czeladzkiego odcinka metropolitalnej Velostrady, która połączy nas docelowo z planowaną siecią velostrady w kierunku Będzina i Dąbrowy Górniczej z jednej strony oraz Sosnowca i Katowic z drugiej strony. Budowa velostrady to kolejne zadanie do realizacji na kolejną kadencję – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Velostrada pozwoli połączyć nas drogami rowerowymi z ościennymi miastami, Sosnowcem i Będzinem. Opracowanie koncepcji i przebiegu trasy wraz z określeniem własności terenu pozwala nam zlecić opracowanie projektu technicznego a później na jego podstawie realizować to zadanie. Budowa tego odcinka velostrady to nie tylko połączenie nowoczesną trasą rowerową Czeladzi z miastami sąsiednimi, ale także stworzenie bezkolizyjnej trasy łączącej Piaski z centrum miasta. Velostrada będzie bowiem wykorzystywała ślad dawnej kolei piaskowej, wiadukt nad Będzińską i most na Nowopogońskiej, który być może jeszcze w tym roku będzie remontowany przez powiat, zachowując pod nim przejazd dla rowerów. Projekt zostanie opracowany i realizowany w dużej części za pośrednictwem środków pozyskanych i przekazanych naszej gminie przez GZM – dodał.

Łącznie w Metropolii ma powstać 8 velostrad o długości ok. 120 km. Zostały one wytyczone przez Metropolię we współpracy z miastami członkowskimi. Velostrada nr 7 o długości ok. 14 km będzie odnogą jedynki (Katowice- Sosnowiec) i połączy miasta Zagłębia, a więc Czeladź, Będzin oraz Dąbrowę Górniczą.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Czeladzi powstały cztery stacje metroroweru. Miasto czeka na podpowiedzi mieszkańców, gdzie powinny pojawić się kolejne stacje - Będzin Nasze Miasto

Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto