MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Velostrada w Czeladzi będzie miała ponad 5 kilometrów. GZM wspomogła finansowo miasto. Najpierw program, potem przetarg na prace w terenie

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi właśnie testowane są nowe metrorowery, które pojawią się w mieście na przełomie lutego i marca 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi właśnie testowane są nowe metrorowery, które pojawią się w mieście na przełomie lutego i marca Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Velostrada w Czeladzi coraz bliżej. Miasto otrzyma około 257 tys. zł wsparcia z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pieniądze posłużą do przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego części Velostrady nr 7, która będzie przebiegać przez to zagłębiowskie miasto.

Czeladzka velostrada pobiegnie śladem dawnej kolei piaskowej

Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) pozwoli na rozpisanie dużego przetargu na projekt i budowę w ramach przyspieszonego trybu „zaprojektuj i wybuduj”. Dokumentacja ma być gotowa w III kwartale br.

Trasa Velostrady nr 7 w Czeladzi o długości 5,25 km ma się rozpoczynać przy ul. Nowopogońskiej, biec na północ, następnie odchylać się w stronę zachodnią - zgodnie z przebiegiem dawnej linii kolejowej.

Droga ma docierać prostopadle do ul. Kościuszki, a następnie prowadzić wzdłuż ulicy, aż do garaży za ul. Sułkowskiego. W tym miejscu ma wracać na ślad linii kolejowej, przechodząc pod ul. Nowopogońską, Staropogońską, potem nad DK94 i ul. Grodziecką. Trasę w Czeladzi zaplanowano aż do granicy z Będzinem w pobliżu ogródków działkowych.

- Mamy opracowaną koncepcję i ustaloną trasę przebiegu czeladzkiego odcinka metropolitalnej Velostrady, która połączy nas docelowo z planowaną siecią velostrady w kierunku Będzina i Dąbrowy Górniczej z jednej strony oraz Sosnowca i Katowic z drugiej strony. Budowa velostrady to kolejne zadanie do realizacji na kolejną kadencję – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Velostrada pozwoli połączyć nas drogami rowerowymi z ościennymi miastami, Sosnowcem i Będzinem. Opracowanie koncepcji i przebiegu trasy wraz z określeniem własności terenu pozwala nam zlecić opracowanie projektu technicznego a później na jego podstawie realizować to zadanie. Budowa tego odcinka velostrady to nie tylko połączenie nowoczesną trasą rowerową Czeladzi z miastami sąsiednimi, ale także stworzenie bezkolizyjnej trasy łączącej Piaski z centrum miasta. Velostrada będzie bowiem wykorzystywała ślad dawnej kolei piaskowej, wiadukt nad Będzińską i most na Nowopogońskiej, który być może jeszcze w tym roku będzie remontowany przez powiat, zachowując pod nim przejazd dla rowerów. Projekt zostanie opracowany i realizowany w dużej części za pośrednictwem środków pozyskanych i przekazanych naszej gminie przez GZM – dodał.

Rok 2024 pod znakiem inwestycji w velostrady

Łącznie w Metropolii ma powstać 8 velostrad o długości ok. 120 km. Zostały one wytyczone przez Metropolię we współpracy z miastami członkowskimi. Velostrada nr 7 o długości ok. 14 km będzie odnogą jedynki (Katowice- Sosnowiec) i połączy miasta Zagłębia, a więc Czeladź, Będzin oraz Dąbrowę Górniczą.

W 2024 roku planowane jest udzielenie pomocy finansowej gminom w formie dotacji celowej na kolejne etapy realizacji Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Mają być kontynuowane wykupy nieruchomości pod velostrady, ukończone mają zostać zlecone przez Sosnowiec i Tychy programy funkcjonalno-użytkowe. Dotacje mają być udzielane też w związku z planami ogłaszania przez gminy przetargów na dokumentacje projektowe. GZM ma również partycypować w kosztach velostrad planowanych do realizacji ze wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE. To m.in. budowa 4,4 km velostrady nr 6 pomiędzy dzielnicami Brynów i Giszowiec w Katowicach. Ta inwestycja zostanie zrealizowana za ponad 11 mln zł.

Jeżeli chodzi o zadania z programu Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych realizowane bezpośrednio na zamówienie GZM, ukończone zostaną prace nad przygotowaniem dwóch koncepcji technicznych – Velostrady nr 1 w Katowicach oraz Velostrady nr 6 od katowickiego Giszowca do Mysłowic. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowych dla tych odcinków. Metropolia pomoże również miastom w procesie wykupu nieruchomości oraz zamówi kolejne koncepcje techniczne – na odcinkach, na których nie realizowano jeszcze żadnej dokumentacji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto