Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie: rower, rolki, siłownia pod chmurką... Rekreacja, jak się patrzy

Tomasz Szymczyk
Zagłębie Dąbrowskie z terenu typowo górniczego miało się stać terenem typowo hutniczym, jednak metalurgom wyrasta ostatnio spora konkurencja - rekreacja.

Dąbrowa Górnicza to raj dla miłośników jazdy na rowerze oraz rolkach, a w Będzinie w parku na Syberce można zregenerować swoje mięśnie na siłowni pod chmurką.

Do grona miast stawiających na rekreację dołącza Sosnowiec. Miasto właśnie zapowiedziało, że w kilku jego punktach powstaną obiekty stanowiące miejsce wypoczynku dla całych rodzin. Jak przekonują urzędnicy - Sosnowiec chce w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

- Chcemy, żeby było to miejsce dla wszystkich. By i dzieci, i osoby w starszym wieku miały tam co robić - zapowiada wiceprezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. - Obok jednej z lokalizacji w parku Sieleckim budujemy salę koncertową. To będzie coś dla ducha, a przyda-łoby się też coś dla ciała. Myślę, że to się powiedzie - dodaje.

W parku Sieleckim mają powstać obiekty w rodzaju parku jordanowskiego z podziałem na strefy wiekowe. Będą wyposażone w urządzenia zabawowe dla młodszych i starszych dzieci, a także elementy małej architektury.

W magistracie szukają jeszcze źródeł finansowania tego pomysłu. Na razie trwa za to wyłanianie podmiotu, który opracuje projekt ogrodu. Realizacja będzie podzielona na etapy, a prace mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Miasto stawia również na Górkę Środulską. W czasie igrzysk olimpijskich działa tutaj Strefa Olimpijska, w której mieszkańcy Sosnowca na bieżąco mogą śledzić zmagania naszych sportowców w Londynie.

Oprócz spoglądania na telebim można tu też aktywnie spędzić czas grając w siatkówkę, koszykówkę, badmintona czy ping-ponga. Na Górce są już też wylane fundamenty pod siłownię w plenerze.

- Chcemy, żeby ta Górka była wykorzystywana - deklaruje Arkadiusz Chęciński.- Idea, by ją rozruszać to bardzo dobry pomysł. Kiedy powstanie tutaj siłownia, to stoły do ping-ponga i inne atrakcje, jeśli pogoda pozwoli, powinny tu pozostać - dodaje wiceprezydent.

Stawianie na rekreację może być strzałem w dziesiątkę. Pokazują to przykłady z sąsiednich zagłębiowskich miast. W Będzinie każdego dnia prawdziwe tłumy, i to nie tylko będzinian, co można stwierdzić na podstawie rejestracji zaparkowanych tutaj samochodów, szturmują siłownię pod chmurką, która od kilku miesięcy działa w parku na Dolnej Syberce.

Codziennie miejsce to odwiedza nawet do 400 osób, a bywa też, że w weekendy jest ich więcej.

- Zdajemy sobie sprawę, że jest zapotrzebowanie na takie miejsca i będziemy robić wszystko, by było ich więcej. Bardzo się też cieszymy, że pomysł został tak pozytywnie przyjęty przez mieszkańców - mówi Agnieszka Siemińska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Będzinie.

Niebawem dwa miejsca podobne do tego w Będzinie powstaną w Dąbrowie Górniczej. Tutaj urzędnicy zdecydowali, że to sami mieszkańcy wybiorą ich lokalizację. W głosowaniu udział wzięło prawie 5,5 tysiąca osób.

Największym poparciem wśród mieszkańców cieszyły się osiedle Kasprzaka i teren w parku Hallera, tuż przy hali Centrum. Prace mają ruszyć już niebawem. Działa już natomiast ścianka wspinaczkowa w parku Zielona.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto