Siewierz: kiedy koniec korków na DK1? Lepiej ma być po weekendzie

PAS, KK
Korki na DK1 w rejonie Siewierza tworzą się bardzo często
Korki na DK1 w rejonie Siewierza tworzą się bardzo często arc
Przejazd drogą krajową nr 1 przez odcinek wokół Siewierza ostatnimi czasy nastręcza kierowcom wiele problemów. Wszystko przez korki, które blokują płynny ruch, a ich przyczyna to zdaniem kierowców ciągłe prace remontowe nawierzchni, które jak przyznają według informacji Generalnej Informacji Dróg Krajowej i Autostrad powinny się już zakończyć. Ale te trwają dalej. O co więc chodzi?

Siewierz: kiedy koniec korków na DK1? Podobno w sobotę

Już przez większość ubiegłego roku kierowcy jadący tędy DK 1 nie mieli łatwego życia. Droga okropnie się korkowała na wysokości Podwarpia w gminie Siewierz. Tam kłopoty sprawiały prace związane z budową ekranów akustycznych oraz oświetlenia na węźle Podwarpiu.

Obecnie znów nie jest łatwo poruszać się po DK 1 w Siewierzu. Jak przyznają nasi czytelnicy remont powoduje ogromne utrudnienia w ruchu.

– Wyłączony jest jeden pas ruchu w kierunku na Częstochowę, na samym skrzyżowaniu w Siewierzu, co już od godzin rannych powoduje to tworzenie się korków. Te trwają aż do godzin wieczornych i ciągną się do Podwarpia, czyli około 5 kilometrów – mówi Grzegorz Przybyła. – Problem polega na tym, że prace ciągną się nieproporcjonalnie powoli do skali utrudnień, które powodują oraz do skali remontu. Otóż już ponad tydzień temu firma, która odpowiada za ten remont wycięła w nawierzchni betonowej dosłownie kilka dziur. Największa z nich ma może metr na metr, a pozostałe są mniejsze. Wycięła i zostawiła. Przez jakiś czas nic się nie działo. Na stronie informacyjnej GDDKiA - utrudnienia w ruchu - wyczytałem, że remont miał trwać dwa dni i miał się zakończyć 19 października. Kiedy zadzwoniłem na infolinię GDDKiA 21 września odpowiedziano mi, że informacja nie została zaktualizowana. Następnie pojawił się komunikat, że remont potrwa do piątku 22 września, ale przez cały piątek i przez cały weekend nic się nie działo. Potem informacja mówiła już o 26 września – dodaje.

Jak przyznają kierowcy ten odcinek drogi należy do najbardziej zatłoczonych w kraju. Codziennie przejeżdża tędy około 60 tysięcy pojazdów, czyli 30 tysięcy w jedną stronę.

Jak dowiedzieliśmy się w GDDKiA problemy kierowców mają się zakończyć na dobre po najbliższej sobocie, 30 września.

– Dbałość o bezpieczeństwo użytkowników drogi oraz zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego osób zamieszkujących przyległe do skrzyżowania tereny były podstawą do podjęcia decyzji o rozpoczęciu robót drogowych. Na termin prowadzenia robót miały również wpływ interwencje mieszkańców ul. Warszawskiej w Siewierzu. Mieszkańcy wnosili o szybką naprawę uszkodzonych płyt betonowych, które powodowały dodatkowy hałasu od kół przejeżdżających pojazdów – tłumaczy Marek Prusak, starszy specjalista ds. komunikacji GDDKiA w Katowicach. – Zakres robót obejmował naprawę spękanych płyt betonowych, w tym również częściową ich wymianę oraz uszczelnienie dylatacji płyt. Po rozpoczęciu robót i wycięciu uszkodzonych miejsc intensywne i długotrwałe opady deszczu uniemożliwiały wykonanie dalszych etapów robót drogowych. Niezwłocznie po ustabilizowaniu się pogody na poziomie pozwalający na kontynuowanie robót, wykonawca zadnia przystąpi do naprawy nawierzchni – dodaje.

Termin wykonania całego zakresu robót został określony pomiędzy 11 a 30 września br. Jak tłumaczy Marek Prusak termin 19 września br. prawdopodobnie dotyczył zakończenia pierwszego etapu robót. – Taki termin pierwotnie został wskazany w serwisie dla kierowców w „Liście Utrudnień”, na stronie internetowej GDDKiA. Ze względu na nietrwały charakter utrudnień oraz brak możliwości kontynuowania rozpoczętych prac, na co wpływ miały niekorzystne warunki pogodowe, lista utrudnień podlegała systematycznym modyfikacjom. 27 września zakończył się główny zakres robót, czyli naprawa płyt betonowych, powodujący największe ograniczenia w ruchu. W godzinach popołudniowych ruch w obydwu kierunkach został przywrócony. Mając na uwadze minimalizację dyskomfortu, spowodowanego pracami remontowymi, GDDKiA podjęła decyzję o przeprowadzenia ostatniego etapu remontu, polegającego na uszczelnieniu dylatacji nawierzchni, w czasie zmniejszonego natężenia ruchu, czyli w najbliższą sobotę 30 września – tłumaczy Marek Prusak.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie