Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd Rejonowy w Czeladzi zainauguruje działalność 1 października. Rozpoczął się remont przyszłej siedziby

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sąd Rejonowy w Czeladzi będzie miał siedzibę w dzierżawionym budynku zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sąd Rejonowy w Czeladzi będzie miał siedzibę w dzierżawionym budynku zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Sąd Rejonowy w Czeladzi rozpocznie swoją działalność 1 października tego roku. Zmienione zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w tej sprawie, które ukazało się 8 września 2022 roku, a zapowiadało inaugurację tej instytucji w zagłębiowskim mieście na koniec czerwca. Wiemy też, gdzie sąd będzie miał swoją siedzibę.

Sąd Rejonowy w Czeladzi wprowadzi się do siedziby Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Jak poinformował burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec z przyczyn administracyjnych upadł pierwotny pomysł lokalizacji nowej siedziby Sądu Rejonowego. Rozpoczęło się intensywne poszukiwanie nowego miejsca. Ostatecznie, po kilku próbach Ministerstwo Sprawiedliwości, co potwierdził w rozmowie z nami minister Michał Wójcik, zdecydowało się na dzierżawę budynku zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kombatantów. Spółdzielczy zarząd przeniesie się natomiast do niewykorzystanych pomieszczeń byłego klubu osiedlowego Odeon, który mieści się bardzo blisko.

- Kilkanaście dni temu podpisano korzystną dla obu stron umowę dzierżawy i na 10 lat siedzibą sądu stanie się budynek zarządu CzSM. W międzyczasie być może Ministerstwo Sprawiedliwości wybuduje u nas całkiem nowy sądowy budynek a miasto przeznaczy na ten cel grunt – przekazał Zbigniew Szaleniec.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło już remont budynku przy ulicy Kombatantów, bowiem trzeba tam nie tylko odnowić elewację, ale także tak przebudować wnętrze oraz przyległe budynki warsztatów, by mogły w nich pojawić się sale rozpraw.

- Wszystko to stało się możliwe dzięki współpracy z ministrem a zarazem mieszkańcem naszego miasta, panem Michałem Wójcikiem. Zaistniała bowiem potrzeba utworzenia w największym w Polsce powiecie, jakim jest powiat będziński, dodatkowego sądu a pan minister w porozumieniu ze mną, jako włodarzem miasta, a przede wszystkim z Ministerstwem Sprawiedliwości, zrobił wszystko, by jego siedzibą stała Czeladź. I stała się – podsumował Zbigniew Szaleniec.

Sąd Rejonowy w Czeladzi: 50 pracowników i kilka wydziałów

W Sądzie Rejonowym w Czeladzi ma pracować 50 osób. Będzie wydział karny, cywilny, rodzinny oraz nieletnich, będą kuratorzy.

- To jest pierwszy taki krok, a Czeladź będzie teraz funkcjonowała inaczej w hierarchii miast polskich. Być może, a wszystko na to wskazuje, że prokuratura także będzie w Czeladzi. A to oznacza, że miasto zupełnie inaczej będzie pozycjonowane – mówił w ubiegłym roku minister Michał Wójcik.

Sąd Rejonowy w Będzinie zajmie się miastem oraz gminą Psary

Zgodnie z rozporządzeniem Sąd Rejonowy w Czeladzi powstanie poprzez podział właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie.
Sąd Rejonowy w Czeladzi będzie rozpatrywał sprawy z terenu Czeladzi, Bobrownik i Wojkowic, a Sąd Rejonowy w Będzinie z terenu Będzina oraz Psar. Sprawy związane z prawem pracy i ksiąg wieczystych nadal będą natomiast rozpatrywane w Sądzie Rejonowym w Będzinie.

Limit etatów w Sądzie Rejonowym w Będzinie wynosi 24 etaty/sędziowskie/asesorskie, w tym osiem etatów w pionie cywilnym, 10 etatów w pionie karnym, pięć etatów w pionie rodzinnym i nieletnich oraz jeden etat w pionie pracy. Limit etatów referendarskich wynosi osiem etatów, w tym w pionie cywilnym cztery etaty, w pionie karnym jeden etat oraz trzy etaty w pionie ksiąg wieczystych.

Sąd Rejonowy w Czeladzi ma pomóc w dostępie do wymiaru sprawiedliwości

Jak argumentuje w uzasadnieniu rozporządzenia Ministerstwo Sprawiedliwości utworzenie Sądu Rejonowego w Czeladzi sprzyja realizacji zasady ułatwiania dostępu obywatela do jednostek wymiaru sprawiedliwości. Miasto Czeladź odznacza się bowiem wyraźnie wyższym – w stosunku do Będzina – poziomem gęstości zaludnienia i zurbanizowania. Czeladź z Będzinem – co podkreśla resort - są w zasadzie równorzędnymi ośrodkami administracyjnymi powiatu będzińskiego. Wprowadzana reorganizacja nie powoduje natomiast zmian związanych z rozszerzeniem lub ograniczeniem obszarów właściwości jednostek szczebla okręgowego i apelacyjnego.

Mające składać się na właściwość miejscową tworzonego Sądu Rejonowego w Czeladzi gminy: Czeladź, Bobrowniki i Wojkowice liczą łącznie 51 tys. 673 mieszkańców (dane GUS - stan na 31.12.2021). Natomiast gminy Będzin i Psary, mające pozostać we właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie, łącznie liczą 67 tys. 402 mieszkańców (dane GUS - stan na 31.12.2021).
Zgodnie z art. 10 ust. 1a u.s.p. sąd rejonowy tworzy się dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez co najmniej 50.000 mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych oraz rodzinnych i nieletnich wpływających do istniejącego sądu rejonowego z obszaru tej gminy lub kilku gmin wynosi co najmniej 5000 w ciągu roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 1b-1d.

Czeladź miała już kiedyś sąd. Sąd Powiatowy rozporządzeniem ministra sprawiedliwości został ustanowiony w tym mieście w 1951 roku. Istniał dziesięć lat, do 1961 roku. Wówczas Sąd Powiatowy w Czeladzi i obszar miasta Czeladź włączony został do okręgu Sądu Powiatowego w Będzinie, w ówczesnym województwie katowickim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sąd Rejonowy w Czeladzi zainauguruje działalność 1 października. Rozpoczął się remont przyszłej siedziby - Będzin Nasze Miasto

Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto