Rodzice bronią szkoły specjalnej w Czeladzi. Dziś spotkali się z burmistrzem

sauer
Rodzice bronią szkoły specjalnej w Czeladzi. Podczas wieczornego spotkania rodziców w Zespole Szkół Specjalnych pojawił się także burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Rodzice bronią szkoły specjalnej w Czeladzi.

W poniedziałek po południu w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi odbyło się spotkanie rodziców. Wszystko to z powodu informacji, która wstrząsnęła rodzicami. Z Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Będzinie, dowiedzieli się, że został przygotowany projekt uchwały dotyczący likwidacji szkoły, w której uczą się ich dzieci.

Podczas spotkania rodziców, na którym pojawił się także burmistrz Czeladzi, rodzice jasno określili swoje stanowisko: Nie pozwolimy naszym dzieciom zamknąć szkoły.

- 18 stycznia dotarły do mnie pierwsze sygnały o tym, że coś się dzieje - mówi Dorota Piekut, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. Napisałam pismo do starosty będzińskiego czy nasza szkoła jest przeznaczona do likwidacji. Zwolniono panią, która pełniła funkcję p.o. dyrektora, na jej miejsce przyszedł nauczyciel ze szkoły specjalnej w Będzinie- dodaje.

Rodzice o pomyśle starostwa powiadomili radny miejskich z Czeladzi, którzy podczas ostatniej sesji zobowiązali burmistrza do podjęcia wszelkich działań w obornie szkoły. A także radnych z pozostałych gmin powiatu będzinskiego, ponieważ do Czeladzi do skzoły dojeżdżają dzieci między innymi z Wojkowic czy z Siewierza. Pismo z prośbą o pomoc trafiło także do Kuratorium Oświaty w Katowicach.

- Jestem daleki od krytykowania innych samorządów - mówi podczas spotkania z rodzicami burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. - Starostwo miało dwa wyjścia otwarcie rozmawia lub wybrać drugą opcję czyli próbować załatwić wszystko szybko i po cichu. Niestety wybrali tą drugą opcję. Trzeba mieć szacunek dla rodziców i ich dzieci - dodaje burmistrz.

Powiat zakłada, że gdy szkoła zostanie zlikwidowana wszystkie dzieci z Czeladzi trafią do szkoły specjalnej w Będzinie. Jednak już dzisiaj rodzice zapowiadają, że tak się nie stanie.

- Wolę moje dziecko wysłać do szkoły w Sosnowcu lub w Dąbrowie Górniczej. Nie zgadzamy się na to by nasze dzieci tam trafiły. Chcemy żeby dlaej mogły się uczyć w swojej szkole, ze swoimi nauczycielami. Jeżeli argumentem przemawiającym za szkołą w Będzinie jest bieżnia, której u nas nie ma, to nie ma problemu, złożymy się i wybudujemy naszym dzieciom bieżnię - grzmieli rodzice.

- Nasze dzieci są zżyte z nauczycielami tutaj pracującymi jak z dobrymi ciotkami - dodają.

Podczas Komisji Oświaty w Starostwie Powiatowym w Będzinie przedstawiono prezentację, a także symulację kwot jaką starostwo będzie musiało wypłacić nauczycielom po zlikwidowaniu szkoły. Ostatecznie Komisja Oświaty negatywnie zaopiniowała propozycję likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi.

Jutro ma się odbyć spotkanie rodziców z przedstawicielami będzińskiego starostwa. Rodzice mają zamiar pojawić się także na czwartkowej sesji nadzwyczajnej w Starostwie Powiatowym w Będzinie.

OFICJALNY PROTEST RODZICÓW DZIECI Z ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W CZELADZI

W imieniu społeczności Rodziców Zespołu Specjalnych w Czeladzi przy ul. Szpitalnej 85 protestujemy przeciwko likwidacji wszystkich placówek wchodzących w skład naszego Zespołu Szkół: Przedszkola Specjalnego, Szkoły Podstawowej Specjalnej, Gimnazjum Specjalnego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej.
Nasz protest jest poparty rzeczowymi argumentami, o których nikt z rządzących Powiatem Będzińskim z nami nie rozmawiał. Mamy świadomość, że w naszej szkole jest mało uczniów, jednak w przypadku szkół specjalnych jest to nie tylko atut a wręcz warunek niezbędny do osiągnięcia zadowalających wyników w procesie edukacyjnym. Nasze dzieci, niestety, wymagają SPECJALNEGO kształcenia, dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych, w SPECJALNIE przystosowanych do tego celu placówkach. Taka forma kształcenia dla władz powiatu może wydawać się ekonomicznie nieuzasadniona i trudna do zaakceptowania, jednak od wielu lat prawo Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje takie formy kształcenia i uwzględnia specyficzne potrzeby dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych takim niedostosowaniem, w tym także konieczność prowadzenia zajęć edukacyjnych w mniejszych grupach.
Nasz Zespół Szkół zapewnia bardzo dobre warunki nauki, rozwoju i rehabilitacji naszych niepełnosprawnych dzieci – o czym nikt z władz Powiatu Będzińskiego nie wie bo nigdy u nas nie był.
Placówka ma świetnie wyszkoloną kadrę, wkładającą wiele serca w edukację naszych dzieci. Nauczyciele sukcesywnie dokształcają się, aby efektywniej kształtować rozwój swoich podopiecznych.
Likwidacja Zespołu Szkół, a w jej następstwie konieczność umieszczenia naszych dzieci w nowych, nieznanych im warunkach, spowoduje że: mogą trafić do klas szkolnych, których będą miały gorsze warunki nauki z powodu przepełnienia, staną się „anonimowe” dla swych wychowawców, co w ich w przypadku może być katastrofalne w skutkach z powodu różnych niepełnosprawności (m.in. autyzm, zespół Downa, różnego rodzaju upośledzenia i dysfunkcje) mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowych warunków w efekcie tych zmian może nastąpić regres w ich rozwoju oraz niepożądane zachowania ( np. agresja, samookaleczenia)
Z wieloletnich obserwacji rodziców naszych uczniów wynika, że nasza szkoła jest w pewien sposób dyskryminowana, trwa rozłożony w czasie proces jej „wygaszania”, polegający m.in. na kierowaniu uczniów wymagających kształcenia specjalnego do innych okolicznych placówek tego typu. Znane są przypadki rodziców, którzy nie wiedzieli o istnieniu naszego Zespołu Szkół i kierowani byli do innych szkół specjalnych, pomimo tego że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wydająca orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego mieści się w tym samym budynku co nasz Zespół Szkół a drzwi do obu placówek znajdują się kilka metrów od siebie !!!
Nigdy nie przedstawiono nam żadnego planu naprawczego. Jeżeli sytuacja ekonomiczna naszego Zespołu Szkół rzeczywiście jest zła, to nie doszło do tego w ciągu kilku tygodni czy nawet miesięcy – musiał być to proces, który rozpoczął się już kilka lat temu!!! Gdyby władze Powiatu wykazały choć odrobinę zainteresowania naszą szkołą i miały chęć niesienia pomocy to z pewnością możliwe byłoby podjęcie odpowiednich działań.
Kryterium ekonomiczne likwidacji szkoły nie jest dla nas argumentem uprawniającym organ prowadzący do likwidacji naszego Zespołu Szkół. Również w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalonym jest pogląd, że względy finansowe nie mogą mieć decydującego znaczenia dla likwidacji szkoły. W szczególności przeciwko likwidacji szkoły winny przemawiać nadto znaczne pogorszenie warunków nauki uczniów, pogorszenie jakości tej nauki, zwiększenie okresu oczekiwania na dojazd i wydłużenie dojazdu do szkoły, przebywanie dzieci w znacznie przeludnionej świetlicy szkolnej (wyrok SN sygn. akt I OSK 871/09 z dnia 27.10.2009 r.).
Poza tym opieranie zamiaru likwidacji naszej placówki na kryterium ekonomicznym, wydaje się być zupełnie nieuzasadnione jeżeli wzięte zostaną pod uwagę inwestycje poczynione w naszym Zespole Szkół w ostatnich latach, w szczególności takie jak termomodernizacja budynku, czy też budowa placu zabaw. Inwestowanie znacznych środków, pochodzących z finansów publicznych, w obiekt przeznaczony do likwidacji byłoby co najmniej nielogiczne.
Mamy świadomość, że być może nie uda nam się wygrać tej walki, bo los naszych dzieci został już przesądzony przez wybranych przez Nas włodarzy, ale uprzedzamy – Nas życie już zahartowało i przyzwyczaiło do tego, że musimy walczyć o lepsze jutro naszych pociech i na pewno łatwo się NIE PODDAMY!
Żywiąc głębokie przekonanie, że los niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie dzieci i ich rodzin nie jest nikomu obojętny, prosimy o pomoc wszystkie życzliwe nam osoby i apelujemy do władz Powiatu Będzińskiego - ZOSTAWCIE NASZE DZIECI W SPOKOJU!!!
Rodzice dzieci Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie