Prezenty na święta w duchu minimalizmu. Czy to możliwe?

Artykuł sponsorowany
Minimalizm zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Przeciwstawiając się konsumpcyjnemu stylowi życia, nawołuje do oczyszczenia życiowej przestrzeni, ograniczenia ilości posiadanych przedmiotów i skupienia się na tym, co w życiu naprawdę ważne – emocjach, doświadczeniach, relacjach z innymi ludźmi. Czy można połączyć ideę minimalizmu z tradycją wręczania bliskim prezentów na święta?

Prezenty świąteczne a minimalizm
Zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami na święta znany jest już od wieków i dziś wielu z nas ciężko nawet wyobrazić sobie święta bez prezentów pod choinką. Z roku na rok kupujemy jednak coraz więcej, często przekraczając przy tym założony budżet, a specjaliści od marketingu tylko zacierają ręce. Niestety, wraz z rosnącym konsumpcjonistycznym przesytem, coraz częściej pojawia się też frustracja z nietrafionych prezentów.

Uczucie rozczarowania, poczucie zmarnowanego czasu i pieniędzy, a także poczucie winy i brak pomysłu co zrobić z nietrafionym prezentem by nikogo nie urazić potrafią skutecznie odebrać radość świąt. To dlatego minimalizm jako rozwiązanie problemu często podaje całkowitą rezygnację z kupowania sobie świątecznych prezentów. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i będziemy mogli skupić się na tym, co przecież w święta najważniejsze - radości bycia razem.

prezenty

Dlaczego warto dawać prezenty?
Zanim jednak postawimy na tak radykalne rozwiązania, warto pamiętać, że dawanie prezentów to nie tylko miły zwyczaj i część świątecznej tradycji. To także sprawdzony sposób na budowanie i umacnianie relacji z innymi ludźmi. Dając bliskiej osobie prezent nie tylko chcemy sprawić jej radość, ale też pokazujemy, że jest dla nas ważna. Prezenty świadczą o naszej sympatii i zaangażowaniu, a często są też sposobem na wyrażenie wdzięczności (np. rodzicom za pomoc przy dzieciach). Choćby ze względu na ten aspekt psychologiczno-społeczny nie warto zupełnie rezygnować ze świątecznych prezentów. Można za to nieco zmienić ich formę.

Emocje zamiast przedmiotów
Zamiast kupować w prezencie na święta kolejne przedmioty, które nie wiadomo czy wpiszą się w gust i potrzeby osoby obdarowanej, podaruj bliskim możliwość przeżycia czegoś nowego i doświadczenia pozytywnych emocji. Może Twój tata zawsze chciał się przejechać Ferrari, mama marzyła o wyjeździe do SPA, a siostrze od lat brakuje czasu by zapisać się na wymarzony kurs nurkowania? Teraz możesz w prezencie na święta spełnić te marzenia.

Prezenty w formie przeżyć
Prezenty w formie przeżyć mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych prezentów i świątecznego konsumpcjonizmu, a przy tym posiadają szereg zalet, nie tylko z punktu widzenia minimalizmu. Nie zwiększają ilości posiadanych przedmiotów, nie zagracają życiowej przestrzeni, wspierają rozwój osobisty przez zdobywanie nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności. Zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu, sprzyjają odkrywaniu nowych pasji i rozwijaniu zainteresowań. A co najważniejsze, dostarczają niezapomnianych emocji i pozostają w pamięci na lata.

przeżyć

Prezenty w formie przeżyć to nie tylko sporty ekstremalne – to także wycieczki, lekcje tańca, kursy fotograficzne i kulinarne, zajęcia dla dzieci, romantyczne weekendy dla dwojga, zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące masaże – mówi Grzegorz Rożalski z Prezentmarzen.com – Dzięki tak dużej różnorodności, każdy może znaleźć emocje na miarę swoich potrzeb – dodaje.

Odwiedź punkt stacjonarny Prezentmarzeń w galerii M1 Czeladź lub wejdź na https://prezentmarzen.com/ i wybierz niezapomniane prezenty świąteczne dla całej rodziny.

Dodaj ogłoszenie