Najlepsze gospodynie w powiecie walczą o tytuł

sauer
Trwa zacięta rywalizacja w plebiscycie Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl Gospodynie walczą.

Któż nie słyszał o rezolutnych paniach z kół gospodyń wiejskich i ich pysznych wypiekach. W powiecie będzińskim mamy aż 44 koła gospodyń wiejskich. Najstarsze liczy sobie aż 103 lata i jest najstarszym kołem gospodyń w Zagłębiu Dąbrowskim. Mowa oczywiście o KGW Będzin - Grodziec.
Na naszej stronie bedzin.naszemiasto.pl możecie na bieżąco śledzić rywalizację gospodyń. A ta trzeba przyznać jest wyrównana. Obecnie na prowadzeniu jest KGW Twardowice. Panie uzyskały 30 procent Waszych głosów. Tuż za nim są gospodynie z Sączowa.

Na trzecim miejscu znajduje się jak na razie KGW Bobrowniki.

A co wiemy o gospodyniach z Sączowa?

- W 2011 roku obchodziłyśmy jubileusz 85 -lecia istnienia. W naszym sołectwie każdego roku organizujemy dożynki, a także współpracujemy z wszystkimi lokalnymi organizacjami - mówi Alicja Nabrdalik-Kocot.

Koło Gospodyń Wiejskich w Toporowicach swoją działalność rozpoczęło w 1934 roku. Jej założycielkami były: Bronisława Filipczyk , Stanisława Gawron, Władysława Skotarska, Antonina Błaszczyk, Helena Wolna, Bronisława Cembrzyńska. Liczyło wtedy 28 członkiń. Przy kole powstał zespół regionalny, który wyjeżdżał z występami do pobliskich miejscowości. Lata okupacji przerwały działalność gospodyń. Dopiero w 1949, z inicjatywy Bronisławy Cembrzyńskiej, koło wznowiło swoją pracę. Za własne pieniądze zakupiono barwne stroje i jak dawniej brano czynny udział we wszystkich uroczystościach państwowych, zwłaszcza w dożynkach i święcie pierwszomajowym. Od sześciu lat przewodniczącą koła jest Pani Janina Sabatowicz, a koło liczy 28 członkiń. W 2009 roku Koło Gospodyń obchodziło Jubileusz 75-lecia, a obecnie przygotowuje się do obchodów 80-lecia.
W ciągu ostatnich lat koło prowadzi bardzo ożywioną działalność na rzecz wsi, gminy, a także powiatu. Współpracuje m.in. z OSP Toporowice, Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Przyjaciół Toporowic czy Szkołą Podstawową. Każdego roku bierze udział w Dożynkach Gminno-Parafialnych i Dożynkach Powiatowych. W roku 2012 Panie gościły na Dożynkach Wojewódzkich w Kozach (woj. bielskie). Ponadto, biorą udział w świętach państwowych Dzień Niepodległości, Święto Narodowe 3-Maja. W 2012 roku na przeglądzie „Stare i dawne czasy” Folkloriada Jurajska otrzymały dyplom i statuetkę za swój występ. Na swoim koncie mają również liczne konkursy kulinarne: „Z kuchnią zagłębiowską do Europy”, „Konkurs Wielkanocny” w Centrum Handlowym Pogoria, I Biesiada Smaków Będzin-Syberka.
Jak same mówią, lubią nie tylko śpiewać ale i dobry żart, czego dowodem jest założony przez Panie Kabaret „Głucha Marysia”, który wystawiany był już 9 razy i zdobył wyróżnienie na V Regionalnym Przeglądzie Kabaretów „z Uśmiechem przez życie” w GOK w Psarach.

Koło Gospodyń Wiejskich z Boguchwałowic powołano w 1959 r. Wtedy jego gminnym opiekunem był pan Henryk Sar, natomiast przewodniczącą Koła została Krystyna Kubik. Koło zajęło się zakładaniem przydomowych ogródków kwiatowych, zakupem piskląt kurcząt, indycząt, szkoleniami na temat uprawy roślin i stosowania odpowiednich nawozów sztucznych. Organizowało także kursy kroju, szycia i gotowania. W 1973 roku przewodnictwo w Kole przejęła Elżbieta Dydak. W tym czasie panie pojawiły się na scenie kulturalno – artystycznej. Zaczęło się od dożynek gminnych w 1976 r. kiedy Koło za przygotowany program otrzymało pierwsze miejsce. W tym samym roku w Wojewódzkim Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich w Chorzowie, także Boguchwałowice okazały się najlepsze. Rozpoczęto gromadzenie funduszy poprzez organizowanie zabaw tanecznych w remizie OSP. Za zarobione pieniądze zakupiono naczynia i założono ich wypożyczalnię, która działa do dziś. Dzięki zarobionym pieniądzom można było również organizować wycieczki. Kołu przewodniczy Danuta Pocztowska. Poza udziałem w konkursach regionalnych propagujących kulturę ludową, gospodynie zajęły się również agroturystyką ukazują w ten sposób możliwość jak najlepszego zagospodarowania terenów wiejskich i zachęcają do ich zwiedzania.
Z kolei KGW Sławków powstało w 1967 roku i na początku liczyło 29 członkiń. Powstało tak, jak większość organizacji tego typu, przy Kółku Rolniczym. Przy nim też działało do 1 stycznia 2006 r., kiedy to kółko zostało rozwiązane, a Koło Gospodyń zostało włączone w struktury Miejskiego Ośrodka kultury. Przez te wszystkie lata w sławkowskim Kole Gospodyń Wiejskich działało bardzo wiele kobiet zasłużonych dla krzewienia kultury i tradycji miasta. Należy tu wspomnieć Marię Prowancką, Irenę Fordymacką, Annę Danecką, Alicję Malinowską, Alfredę Pietkę i Irenę Lasek obecną prezes Koła.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie