Miasto Czeladź w walce o czyste powietrze. Jak otrzymać dofinansowanie na wymianę kotła?

Artykuł sponsorowany Miasta Czeladź
Udostępnij:
,,Czyste powietrze” w Czeladzi. Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na nowy piec? Dowiedz się jak miasto realizuje rządowy program.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem, którego skutki powodują niszczenie nie tylko środowiska naturalnego, ale również zdrowia i życia mieszkańców. W wielu przypadkach, za złą jakość powietrza odpowiadają spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Miasto Czeladź wychodzi naprzeciw temu problemowi poprzez realizację programu ,,Czyste powietrze”.

,,Uchwała antysmogowa” obowiązuje na terenie województwa śląskiego od 1 września 2017 roku. Zgodnie z nią kotły bez tabliczki znamionowej i kotły eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji (na dzień wejścia w życie uchwały tj. wrzesień 2017 r.) mogą być użytkowane jedynie do końca 2021 r. W województwie śląskim dopuszczone będą wyłącznie kotły spełniające standard emisyjny co najmniej klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012.

Dofinansowania

Do momentu obowiązywania zapisu ustawy pozostało już niewiele czasu. Należy zatem spieszyć się z wymianą kotłów. Czeladź wspomaga swoich mieszkańców dopłatami do wymian starych pieców. Dotacja z budżetu gminy wynosi od 1500 do 4000 złotych i jest zależna od rodzaju nowego źródła ogrzewania. Dofinansowanie dotyczy kosztów związanych z podłączeniem do sieci ciepłowniczej, instalacji ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania na olej opałowy, zakupu kotła na ekogroszek lub biomasę co najmniej 5 klasy oraz pompy ciepła.

W Urzędzie Miasta, oprócz wniosków o dofinansowanie z funduszu gminnego, można składać wnioski do programu ,,Czyste powietrze”. W Czeladzi utworzono Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych, codziennie, w godzinach pracy Urzędu. Mieszkańcy mogą umówić się na konsultację, aby omówić możliwość uzyskania dotacji bądź wypełnić wniosek o dofinansowanie. Umówić można się z pracownikiem Wydziału pod numerem telefonu 76-37-984.

Rekordowa liczba wniosków

Mieszkańcy Czeladzi złożyli w bieżącym roku rekordową ilość 319 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców w ramach gminnego budżetu.

Ostateczną liczbę zlikwidowanych w Czeladzi kopciuchów poznamy pod koniec bieżącego roku, kiedy mieszkańcy rozliczą się z przyznanej dotacji. Czeladź dwukrotnie zwiększała łączną kwotę dofinansowań w swoim budżecie ze względu na duże zainteresowanie. Ostatecznie ustalono ją na poziomie 742.144 zł. Od 2016 roku, miasto przeznaczyło na ten cel ponad 1,7 mln zł.

Jeżeli chodzi o program ,,Czyste powietrze”, tutaj liczba wniosków wynosi ponad 70. Z programu rządowego można otrzymać dofinansowanie do, między innymi, prac termomodernizacyjnych w budynku jednorodzinnym, docieplenia przegród zewnętrznych, dachu, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji fotowoltaicznej.

Co jeśli nie wymienimy pieca niespełniającego warunków?

Gospodarstwa domowe, które z początkiem roku wciąż będą używały kotłów niespełniających wymogów zapisu ustawy antysmogowej, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Od 1 stycznia 2022 r. mieszkańcy Czeladzi mogą spodziewać się kontroli Straży Miejskiej. Jeśli domowe instalacje będą niezgodne z wymogami uchwały antysmogowej, funkcjonariusze mogą ukarać gospodarstwa domowe mandatem nawet do 500 zł.

W Czeladzi już uruchomiono kampanię informacyjno-kontrolną, w trakcie której urzędnicy w asyście Straży Miejskiej odwiedzają mieszkańców i informują o wymogach „uchwały antysmogowej” oraz konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych niespełniających jej wymagań.

Podczas kontroli mieszkańcy otrzymują szereg informacji dot. możliwości uzyskania dofinansowań. Zostawiane są ulotki informacyjne dotyczące ograniczenia niskiej emisji oraz prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi w gospodarstwach domowych. Podczas kontroli sprawdzany jest również sposób pozbywania się nieczystości ciekłych, prawidłowy sposób gospodarowania odpadami komunalnymi oraz występowanie azbestu na terenie nieruchomości.

Urząd Miasta Czeladź prosi mieszkańców o udostępnianie nieruchomości oraz o udzielanie szczegółowych wyjaśnień, co pomoże miastu dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z informacją o różnych formach pomocy finansowej. Czeladź stawia na współpracę z mieszkańcami. Zdaniem tamtejszych samorządowców, tylko wspólne działania gminy i mieszkańców mogą przynieść pozytywne skutki dla środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Dodaj ogłoszenie