Kolejne inwestycje czeladzkiego ZIK-u

Redakcja
Wywiad z Leną Wardengą - prezes Zakładu Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Czeladzi.

Pani prezes, jakie inwestycje w ostatnim czasie zrealizowała kierowana przez panią spółka?
W dniu 4 listopada 2014 r. Zakład Inżynierii Komunalnej wykonał asfaltowanie nawierzchni drogowych w ul. Strzeleckiej oraz ul. Lotniczej w Czeladzi. Odtworzenie to wykonano po zrealizowanych pracach ziemnych polegających na montażu kanalizacji sanitarnej. W ul. Strzeleckiej wykonano 126,4 mb kanalizacji, natomiast w ul. Lotniczej 194,3 mb wraz z przyłączami do budynków. Trzeba przy tym powiedzieć, że ulice te są tylko częścią zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kanalizacji w dzielnicy Dolna Węgroda w Czeladzi - zadanie I".

Proszę zatem powiedzieć coś więcej o planach inwestycyjnych realizowanych przez ZIK w roku 2014.
Zakończyliśmy właśnie inwestycję w ul. Ślepej, gdzie powstało 147,6 mb kanalizacji. Ponadto zbliżają się do końca prace kanalizacyjne w ulicach: Chopina i Powstania Styczniowego, gdzie łącznie powstanie 393,30 mb kanalizacji. Montaż kanalizacji sanitarnej trwa również w ul. Nowej (132,8 mb kanalizacji). Wykonanie zadania inwestycyjnego obejmuje również budowę kolektora głównego w poszczególnych ulicach oraz budowę przyłączy do każdego z budynków. Pozwoli to na zlikwidowanie wszelkich uciążliwości związanych z opróżnianiem szamb. Jeśli zaś chodzi o przyszłość - niebawem rozpoczną się prace kanalizacyjne w ulicach: Polnej, Buczka oraz Spacerowej.

Jakie działania podejmuje Zakład Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o., by woda dystrybuowana do czeladzkich domów była jak najlepsza?
Przede wszystkim dużą wagę przykładamy do sukcesywnej oceny stanu technicznego urządzeń i obiektów tworzących infrastrukturę naszego miasta. Dążymy m.in. do modernizacji pompowni ścieków sanitarnych ze wsparciem finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To inwestycja na ok. 200 tys. złotych. Chcemy mieć pewność, że prowadzone przez nas działania spełniają ekologiczne wymogi. Dzięki analizie jakości wody jesteśmy przekonani, że czeladzianie otrzymują od Zakładu Inżynierii Komunalnej produkt najwyższej jakości. Produkt, którego cena, mimo wysokiej jakości, nie wzrosła od ponad trzech lat.

Jak w tej sytuacji radzi sobie ZIK Sp. z o.o. w kwestiach finansowych? Czy sytuacja spółki jest stabilna?
Tak, bardzo stabilna. Finanse Zakładu Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. są lepsze niż przed rokiem. Przychody netto ze sprzedaży mamy wyższe niż przed rokiem o 109 tysięcy zł, koszty działalności operacyjnej niższe o ponad 300 tysięcy zł, na co bez wątpienia miała wpływ podjęta przeze mnie decyzja o zamianie lokalizacji firmy. Przeniesienie naszej siedziby na czeladzki Rynek było strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że jesteśmy bliżej czeladzian, to jeszcze płacimy o ok. 60 tysięcy zł mniej za wynajęcie lokalu w skali roku. Ponadto koszty finansowe, czyli m.in. odsetki od kredytów, spadły o ok. 30%.

Zainteresowała mnie informacja, że ZIK Sp. z o.o. realizuje projekt powstania pierwszego w historii Czeladzi Centrum Edukacji Ekologicznej. Jakimi założeniami programowymi CEE zamierza się kierować?
Centrum Edukacji Ekologicznej planuje zająć się edukacją przyrodniczą dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ponadto planujemy organizować warsztaty, konferencje i seminaria dorosłych. Ważne jest również to, by stworzyć wokół CEE grupę ludzi pełnych pasji, dla których ekologia jest rzeczą ważną w codziennym życiu. Wszystkie punkty projektu stanowią integralną całość, której głównym zamierzeniem jest rozwój mentalności czeladzian w kierunku czystego środowiska i poprawy warunków ich życia.

Czy przy tej realizacji zostaną wykorzystane finansowe środki zewnętrzne?
Mamy pewne nadzieje względem dofinansowania z projektów unijnych i środków z WFOŚiGW w Katowicach. Niewątpliwie przy takim wsparciu realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej przebiegłaby dużo szybciej i sprawniej.
Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził:
Radosław Kopczyński

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie