Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interpretacje różne?

Magdalena Nowacka
fot. Grzegorz Goik
Z ankiet przeprowadzonych na zlecenie miasta wynika, że czeladzianie dobrze się tu czują. Spraw, które trzeba jeszcze zmienić jednak nie brakuje

Na stronie Urzędu Miejskiego w Czeladzi pojawił się raport na temat miasta i tego, jak widzą go czeladzianie. Według Wojciecha Maćkowskiego, kierownika Wydziału Promocji UM wynika z niego, że czeladzianie są dumni ze swojego miasta, znają całkiem nieźle jego symbolikę i cieszą się, że tu mieszkają. Tu przewaga pozytywnych opinii nie budzi wątpliwości. Ale nie jest tak w każdym przypadku. Na pytanie odpowiedziało ponad 400 osób.

- Z przeprowadzanych badań wynika, iż mieszkańcy w większości przypadków są zadowoleni z działań władz oraz kierunków inwestycji i rozwoju. Badania przeprowadzała profesjonalna firma. Dzięki tym wynikom będziemy wiedzieli, w jakim kierunku się rozwijać, co poprawić, a które kierunki dobrze są odbierane - mówi Wojciech Maćkowski.

Wśród pytań, które pojawiły się w przygotowywanych do raportu ankietach, są związane ze zmianami w mieście podczas ostatnich lat, herbem miasta, inwestycjami a przede wszystkim z tożsamością czeladzian.

- Na pytanie czy Czeladź to dobre miejsce do życia, siedemdziesiąt procent ankietowanych odpowiedziało tak, jedynie dziesięć procent, że nie, natomiast dwadzieścia procent nie ma zdania na ten temat - mówi Wojciech Maćkowski.

Z raportu wynika także, że mieszkańcy dość nieźle orientują się w symbolice swojego miasta. Sześćdziesiąt osiem procent bezbłędnie wskazało herb Czeladzi. - Dumna jestem, że mieszkam w Czeladzi. Naprawdę coraz więcej tu widać dobrych zmian. Najbardziej dumna jestem z rynku i jego wykorzystania. Za to należy się rządzącym pochwała - mówi Anna Kołodziejczyk, czeladzianka.

Raport pokazuje jednak także główne problemy miasta. Aż 250 osób wskazało, że największym problemem jest bezrobocie, a 150, że przestępczość. Wśród negatywnych skojarzeń z miastem pojawia się takie jak brak dworca kolejowego, zaniedbane parki oraz właśnie przestępczość. Z drugiej strony, jako symbole pozytywne kojarzące się z miastem są rynek, kościół, stare miasto i sami mieszkańcy. - Uważam, że ankiety są doskonałym sposobem na zapoznanie się z opiniami czy poglądami mieszkańców. To z pewnością cenne informacje i wskazówki dla władz miasta. Natomiast przedstawiony raport pokazuje, w jaki sposób można różnie interpretować wyniki. Na przykład, w raporcie czytamy, że respondenci ocenili bardzo dobrze działania burmistrza. A gdy patrzymy na wykres to widzimy, iż to tylko 4 procent a większość (bo aż 35 procent) ocenia go dostatecznie. Moim zdaniem nie powinno się tak interpretować wyników, tylko po to, by nie popsuć czyjegoś wizerunku - mówią Maja Matys i Justyna Nowak, czeladzianki.

Wojciech Maćkowski uważa, że za tego typu interpretację trudno już odpowiadać. I że pytanie dotyczące burmistrza nie było najważniejsze w ankiecie.

- Jeśli popatrzymy na wyniki procentowe i zsumujemy te bardzo dobre z dobrymi to uzyskamy 32 procent. Do tego 35 procent dostatecznie. W mojej ocenie to daje wynik może nie bardzo dobry, ale dobry. Ponadto, na ocenę działalności burmistrza składa się także na przykład wynik pytania o inwestycje czy o ostatnie zmiany w mieście - wyjaśnia Maćkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto