18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Czeladzi - wystarczy poświęcić 5 minut [ZDJĘCIA]

tekst i foto KK
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o białaczce. Też możecie pomóc. Wystarczy poświęcić pięć minut, by się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Kilka odpowiedzi na proste pytania, lekkie ukłucie i pobranie czterech mililitrów krwi.

Tak właśnie wyglądała rejestracja potencjalnego dawcy, która odbyła się w poniedziałek w Kolegium Pracowników Służb Społecznych przy ul. Tuwima w Czeladzi. Chętnych nie brakowało. Akcję rozpoczęto o godzinie 11, a już 20 minut później zarejestrowało się 15 osób. A to był dopiero początek. Tego dnia szukano genetycznego bliźniaka dla mysłowiczanki Edyty Kafel, u której lekarze zdiagnozowali w czerwcu białaczkę.

Edyta Studiuje w WSZOP i jest mamą dwójki małych dzieci, 9-letniego Kamila i 7-letniej Martynki. Uratować ją może jedynie przeszczep szpiku, ale nadal czeka na swojego dawcę. Edyta o chorobie dowiedziała się w Dniu Dziecka.

- Moje dzieciaki trzymają się dzielnie, starają się przy mnie nie płakać, bo wiedzą, że teraz muszę być silna - mówi mysłowiczanka. Kiedy jest w szpitalu, rozmawia z nimi przez skypa. W obowiązkach pomaga mężowi Sławkowi, jej siostra, Wioleta. Z kolei pani Edyta, by nie próżnować, ostatnią sesję na studiach zaliczyła przez internet, a jak tylko czuje się lepiej, pisze także pracę licencjacką. - Całe moje życie wywróciło się teraz do góry nogami. Praca, wychowywanie dzieci, zwykła codzienność. To wszystko przeszło w stan zawieszenia - opowiada.

- Chcę podziękować szpitalowi z Będzina i wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy zorganizować tutaj naszą akcję- mówi Renata Rafa z Fundacji DKMS Polska.

W bazie dawców szpiku fundacji jest zarejestrowanych 163 tysiące dawców, z czego 99 dało już nadzieję na nowe życie, a w kolejce, by podarować swoje komórki macierzyste bądź szpik, jest kolejnych 20 osób. Każdy, kto nie mógł być w poniedziałek w Czeladzi i pomóc, może się zarejestrować na stronie internetowej www.dkms.pl i zamówić zestaw do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Fundacja taki zestaw przysyła na adres domowy. Pobraną próbkę należy odesłać wraz z wypełnionym formularzem.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto