Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Czeladzi ruszy uczelnia wyższa?

Katarzyna Domagała
W wyremontowanych salach bez wątpienia wykład jest przyjemny
W wyremontowanych salach bez wątpienia wykład jest przyjemny Fot. Katarzyna Domagała
Możliwe, że w przyszłym roku w Czeladzi ruszy uczelnia wyższa. Powstanie z połączenia trzech kolegiów z Zagłębia i Śląska. Obecni słuchacze staną się pełnoprawnymi studentami.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Taką nazwę będzie miała pierwsza wyższa uczelnia w Czeladzi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to studenci rozpoczną w niej naukę pierwszego września 2011 roku.

- Jesteśmy w połowie drogi do utworzenia uczelni wyższej - wyjaśnia Anna Zasada-Chorab, dyrektorka Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi. - Jednogłośnie decyzję o utworzeniu w Czeladzi szkoły wyższej podjął Sejmik Województwa Śląskiego. Teraz wniosek o powołaniu nowej uczelni trafi do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. I stamtąd spodziewamy się pozytywnej reakcji - dodaje.

PWSZ ma powstać z połączenia trzech placówek działających na terenie Śląska i Zagłębia. Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi, Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Sosnowcu. Jej główna siedziba, a w niej rektorat czy administracja, właśnie w Czeladzi. A dlaczego akurat tutaj?

- Nowe uczelnie otwiera się w mieście, w którym nie ma takich placówek - wyjaśnia pani dyrektor. - Będzin, Czeladź czy Siemianowice Śląskie to taka biała plama w tej dziedzinie. Teraz przyszedł czas, aby to zmienić. - dodaje.

Bez wątpienia duże znacznie ma również fakt, że czeladzkie Kolegium mieści się w wyremontowanym budynku, przy ul. Tuwima 14 a.

Każda z ośmiu sal, jak i cały teren szkoły są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uczniowie mogą korzystać z 26 stanowisk komputerowych, z sali do ćwiczeń samoobrony oraz parkingu na ponad 50 miejsc postojowych. Jest tam również biblioteka oraz sklepik i bar. Zajęcia będą odbywać się we wszystkich trzech miastach.

Dla placówki ta zamiana oznacza większą samodzielność oraz większe możliwości rozwoju. Na przykład przy wprowadzaniu nowych kierunków nauczania.

I dla uczniów to również same plusy. W pierwszej kolejności dotychczasowi słuchacze trzech kolegiów otrzymają prawa studenta. A wraz z nimi możliwość korzystania ze zniżek studenckich, zaciągania kredytu studenckiego czy otrzymywania stypendiów studenckich. Po trzech latach nauki zdobędą tytuł licencjata. Wybierać będą między filologią angielską, germańską i francuską, kierunkiem praca socjalna oraz pedagogiką resocjalizacyjną, plastyczną i muzyczną.

Szkołą wzbogaci ofertę edukacyjną dla młodzieży, która chce zdobyć zawód.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto