Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź jest przygotowana i czeka na zimę [GALERIA]

Filip Toporek
Pracownicy Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Czeladzi są przygotowani na nadejście srogiej zimy

Jak co roku czeladzcy pracownicy Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej przygotowują miasto do nadejścia zimy. Mając do dyspozycji 20 pracowników, specjalistyczny sprzęt oraz zapas soli drogowej mogą w każdej chwili wyruszyć na drogi, aby Nam, mieszkańcom funkcjonowało się lepiej.

- Nasze przygotowania rozpoczęły się wczesną jesienią. Zrobiliśmy przeglądy i drobne naprawy sprzętu do odśnieżania chodników oraz pługo-piaskarek. Stworzony został, jak co roku Plan Organizacyjno – Techniczny, który pomoże Nam w sprawnym działaniu. Na bieżąco ustalamy dyżury osób biorących udział w zimowym utrzymaniu miasta. Zmagazynowaliśmy ok. 60 ton soli, obecnie spora jej część została zmieszana z piaskiem tworząc antypoślizgową mieszankę gotową do zasypania pługo-piaskarek. – opisuje przygotowania „Akcji Zima” Robert Szczupider, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej.

Sprzęt jakim dysponują naprawdę robi wrażenie. Są to samochody ciężarowe: MAN o mocy 217 KM uzbrojony w pług i posypywarkę marki Dobrowolski oraz 278-konny IVECO uzbrojony w pług i posypywarkę marki Schmidt, jednorazowo mogą one zabrać ze sobą aż 7 ton mieszanki solnej.

Na wyposażeniu MZGK są także odśnieżarki chodników, za pomocą których ulice miasta są oczyszczane ze śniegu, kiedy ten zacznie robić się uciążliwy dla przechodniów.

Do obowiązków nałożonych na Zarząd należy, utrzymywanie porządku na drogach gminnych, które nie należą do dróg „częściej” uczęszczanych, będących własnością powiatu oraz drogi krajowej nr 94, gdyż podlega ona GDDKiA.

- Utrzymujemy również ciągi pieszych takie jak schody, kładki i chodniki. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie, odśnieżanie chodników jest obowiązkiem zarządców przyległych do nich posesji. – dodaje Szczupider.

Pamiętajmy też, że sól drogowa negatywnie wpływa na środowisko naturalne, odbarwia i niszczy obuwie oraz betonowe elementy infrastruktury drogowej (krawężniki, płytki chodnikowe, kostkę brukową, itp.), a także przyśpiesza korozję podwozi i karoserii aut.

- Mając na celu dobro mieszkańców, staramy się ograniczać stosowanie mieszanki sól-piasek na prostych odcinkach dróg miejskich, które są odpłużone czyli utrzymywane „na biało”. Natomiast mieszanka solna stosowana jest w miejscach niebezpiecznych takich jak podjazdy, skrzyżowania, schody itp. – komentuje Szczupider.

Czeladź jako jedno z nielicznych miast nie ogłosiło przetargu na usługi odśnieżania oraz przygotowania miasta do nadchodzącej zimy. Miasto nie płaci zewnętrznej firmie za gotowość do świadczenia usług. Wszystkie fundusze przeznaczone na te prace pochodzą z budżetu miasta. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ, jeśli pogoda nie ulegnie diametralnej zmianie, wydatki miasta na ten cel zmaleją.

Zostaje Nam tylko czekać na pierwsze obfite opady śniegu, aby zobaczyć pracowników Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto