Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT 2014: Ulga darowizny [Fiskus podpowiada]

red.
arc.
Podstawę opodatkowania, można obniżyć o przekazane w 2014 r. ubiegłym roku darowizny. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorcy, jak też pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

PIT 2014: Ulga darowizny [Fiskus podpowiada]

Ustawa o podatku odchodowym od osób fizycznych wskazuje, iż można odliczyć od dochodu darowizny. Trzeba jednak pamiętać, że z takiego odliczenia skorzystają tylko osoby rozliczające się według zasad ogólnych oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Darowizny nie odliczą natomiast przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym (stawka 19%) lub kartą podatkową.

Konieczne jest przekazanie darowizny organizacji realizującej cele pożytku publicznego.
Odliczyć można jednak także wpłaty celowe, czyli takie w których wskazana została osoba, której miała być udzielona pomoc za pośrednictwem wybranej organizacji.

Ponadto od dochodu odliczyć można darowizny przekazane na cele kultu religijnego (np. na budowę kościoła), czy też darowizny na cele honorowego krwiodawstwa w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.
Odliczyć można nawet 100% przekazanej kwoty lecz wysokość odliczenia nie może przekroczyć 6% uzyskanego dochodu.

Korzystając z odliczenia darowizny należy wykazać w zeznaniu kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
Darczyńca przekazać może przede wszystkim pieniądze. W takim przypadku dokonuje on przelewu bankowego.

Może on jednak również uczynić darowizny rzeczowej. W takim przypadku, gdy towary darowane opodatkowane są podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Jeżeli udzielone zostało wsparcie finansowe należy zachować dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizn rzeczowych należy posiadać dowód, np. umowę, w której wskazane są dane identyfikujące darczyńcy oraz obdarowanego, wartość przekazanej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

W przypadku honorowych dawców krwi, zmniejszenia podstawy opodatkowania dokonają na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Odliczeniu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz:

osób fizycznych.
osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Zapraszamy do zabawy
Czytelnicy Dziennika Zachodniego mogą wygrać cenne nagrody

Dziś czwarty odcinek porad w naszej akcji "Fiskus podpowiada". Kolejny, ostatni już 31 marca.

Daty są tym razem szczególnie ważne. Bowiem na wniosek Czytelników nieco zmieniliśmy zasady konkursu.
Tym razem główny kupon konkursowy wydrukowaliśmy na początku zabawy – w Magazynie „Dziennika Zachodniego” 27 lutego. Do niego należy wkleić dodatkowe, mniejsze kupony z pytaniami i miejscem na odpowiedź, które drukujemy właśnie we wtorki - wraz z poradami na stronie Nasze Sprawy w "Dzienniku Zachodnim". Natomiast 3 kwietnia w wydaniu magazynowym "Dziennika Zachodniego" opublikujemy wywiad z Eugeniuszem Budniokiem, wiceprezesem zarządu BCC, kanclerzem Loży Katowickiej BCC, podsumowujący konkurs oraz ogłosimy dodatkowe pytanie - otwarte, na które też należy zamieścić odpowiedź na dziś wydrukowanym kuponie.
Tak przygotowany kupon należy nadesłać do 17 kwietnia na adres: Loża Katowicka BCC, ul. Mickiewicza 14; 40-951 Katowice.
W siedzibie Loży oraz "Dziennika Zachodniego" znajduje się regulamin konkursowy. Każdy zainteresowany może się z nim zapoznać.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i dobrej zabawy.
Zapraszamy też na naszą stronę internetową: http://katowice.naszemiasto.pl/biznes/podatki, gdzie można znaleźć cenne rady podatkowe, jak również regulamin z zasadami konkursu. (MU)

Czytaj także:

Szkolenia wojskowe 2015. Wojsko wzywa na ćwiczenia kilkuset rezerwistów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto