Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstań Śląskich Świętochłowice: placówka miejscem spotkań historyków

Sonia Cichoń, UM
Konferencja w Muzeum Powstań Śląskich
Konferencja w Muzeum Powstań Śląskich UM Świętochłowice
Muzeum Powstań Śląskich Świętochłowice: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w nowoczesny sposób opowiada o losach powstańców. Tutaj także spotkali się historycy, którzy na co dzień zagłębiają wiedzę o okresie śląskich zrywów.

Muzeum Powstań Śląskich Świętochłowice:

5 listopada konferencją „Powstania śląskie 1919-21” zainaugurowano cykl Uniwersyteckich Spotkań Świętochłowickich. Podczas konferencji prof. zw. dr hab. Edward Długajczyk wygłosił wykład dotyczący Wspomnień Tadeusza Puszczyńskiego o destrukcyjnej działalności podczas III powstania śląskiego. Prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek opowiedział zebranym o żołnierzach armii niemieckiej i ich działaniach powstańczych. Tematem wykładu dr hab. Lecha Krzyżanowskiego była pamięć o powstaniach na Górnym Śląsku w międzywojennej i powojennej Polsce. Na temat stanowiska mocarstw zachodnich wobec konfliktu polsko-niemieckiego na Górnym Śląsku po I wojnie światowej mówił dr Miłosz Skrzypek. Dr Maciej Fic zajął się zaś obrazem powstań śląskich i plebiscytu w szkolnej edukacji historycznej i świadomości społecznej. Całość zakończył wykład red. Józefa Krzyka poruszający kwestię polskiej i niemieckiej propagandy w drukach i plakatach czasów powstań śląskich i plebiscytu.

- Wiedza o powstaniach śląskich nie jest powszechna w Polsce, ponieważ niewielu ludzi interesuje się historią innych regionów. Powstania były jedynie epizodem w dziejach Polski, dlatego nie zajmują wiele miejsca w podręcznikach. Wiele osób twierdzi, że przedstawiane w nich fakty są niewystarczające. Nie jesteśmy w stanie stworzyć jednej wersji historii i zamknąć raz na zawsze tego rozdziału. Ważne, aby dyskusjom towarzyszyły racjonalne argumenty, zamiast uproszczeń i stereotypów – mówi prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.

- - Powstania Śląskie budziły kontrowersje zaraz po ich zakończeniu. Wiele osób, wtedy i teraz, uważa, że o tamtych wydarzeniach należy zapomnieć. Po śmierci Jerzego Ziętka nadeszło zapomnienie. Obecnie jesteśmy na etapie odradzania pamięci o powstaniach i powstańcach. Muzeum wymusi zainteresowanie. Mamy ogromną szansę i możliwości na odbudowanie kadry naukowej. Stworzenie tej placówki to krok w dobrym kierunku - mówi prof. zw. dr hab. Edward Długajczyk.

Konferencja rozpoczęła cykl spotkań mających odbywać się w muzeum dwa razy w roku. Powstał także pomysł, by stworzyć Pracownię Powstań Śląskich - złożony z pracowników akademickich, a także znawców tematu z naszego województwa i miasta.

Uczestnicy spotkania zagwarantowali, że chcą włączyć się w tą inicjatywę.

- Muzeum Powstań Śląskich jest nastawione na edukację i w mojej ocenie dobrze spełnia swoją rolę. To także doskonałe miejsce do organizacji konferencji naukowych. Kiedyś seminaria poświęcone powstaniom śląskim były organizowane przez dr Kapałę w bytomskim muzeum. Wydaje się, że Świętochłowice wraz z nowym muzeum mogą stać się centrum badań nad powstaniami śląskimi. To niewątpliwie dobra inicjatywa – prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto