Mistrzostwa Czeladzi w slalomie gigancie na Złotym Groniu w Istebnej

Olga Krzyżyk
Mistrzostwa Czeladzi w slalomie gigancie na Złotym Groniu w Istebnej Olga Krzyżyk
Czeladzianie rywalizowali w 12. edycji mistrzostw w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Ponad 100 zawodników ścigało się między tyczkami na Złotym Groniu w Istebnej. Wyłoniono najlepszych z kilkunastu kategorii wiekowych oraz kategorii open.

Dwa autokary zawodników wyjechały 24 lutego z Czeladzi w kierunku Istebnej. Tam narciarze i snowboardziści mieli zmierzyć się z trasą slalomu giganta alpejskiego. Stok - Złoty Groń - w Istebnej był bardzo dobrze przygotowany. Trasa była twarda i szybka. Jedynym utrudnieniem był gęsto padający śnieg. Pogoda jednak była zmienna, na przemian sypał śnieg i wychodziło za chmur Słońce.

Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach wiekowych oraz w kategorii open z podziałem na mężczyzn i kobiety. Najmłodszą zawodniczką była 4-letnia Sara Satała-Mrozowska. Najstarsi narciarze mieli powyżej 60 lat. Poziom zawodów był wysoki. O zwycięstwie decydowały w niektórych przypadkach setne sekundy. Narciarze i snowboardziści mieli do przejechania trasę slalomu giganta alpejskiego. Z dwóch zjazdów liczył się najlepszy czas.

- Podczas pierwszego przejazdu wypadłem z trasy. W drugim zjeździe uzyskałam natomiast najlepszy czas (25.76 s). Trasa była bardzo twarda. na zawody przyjechałem z tatą, który od lat zdobywa medale i puchary w zawodach narciarskich. To on uczył mnie jeździć na nartach, a jeżdżę już na nich ponad 20 lat. Zaczynałem od 3 roku życia. Coraz mniej czasu jest jednak na zawody, dlatego traktuje je jak dobrą zabawę - mówi Michał Kostarz, najszybszy narciarz z Czeladzi.

Najszybszym narciarzem podczas XII Mistrzostw Czeladzi w Narciarstwie i Snowboardzie w Istebnej został Michał Kostarz. Na drugim miejscu uplasował się Adam Kaczmarek. Zaskoczeniem było natomiast trzecie miejsce wśród mężczyzn. Na podium stanął bowiem młody, bo 12-letni narciarz - Piotr Gniadek.

- Pierwsze zjazdy na nartach pokonałem wspólnie z instruktorem. Miałem wtedy 4 lata. Interesuje się sportami zimowymi. Lubię oglądać zawody w gigancie alpejskim czy slalomie, ale także skoki i biegi. Dzisiaj miałem trzeci czas mistrzostw - 25.98 s - mówi Piotr Gniadek, 12-letni narciarz z Czeladzi, który na zawody przyjechał ze swoim tatą Wojciechem, który w swojej kategorii wiekowej wywalczył drugie miejsce.

Wśród kobiet najlepszą zawodniczką mistrzostw była Aleksandra Janeczek (26.70 s). Na drugim miejscu podium stanęła Maria Kusa (27.31 s). Z kolei trzecią zawodniczką została Karolina Komasińska (27.80 s).

Najszybciej trasę slalomu wśród snowboardzistów pokonał Rafał Bator. Drugie miejsce zajął Michał Jastrząb, a na trzecim miejscu uplasował się Rafał Pietruszka.