Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idą silne mrozy! Warto się na nie przygotować. Oto kilka rad, pamiętajmy też o osobach samotnych

PAS, mat. policji
mat. Polska Press
Zimą szczególnie wtedy, kiedy nastają silne mrozy, warto się na nie przygotować i nie być także obojętnym na to, co dzieje się wokół nas. Wychłodzenie organizmu może mieć wtedy bardzo przykre konsekwencje, a coraz więcej osób niestety ostatnio umiera w kraju, właśnie ze względu na coraz trudniejsze warunki atmosferyczne. Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura, z bardzo niskimi temperaturami powietrza. Już wkrótce temperatura może spaść w ciągu dnia znacznie poniżej kilku stopni Celsjusza.

Policjanci wraz z nadejściem chłodniejszych nocy, patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To one są głównie narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudności z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.

Jak poradzić sobie aby zminimalizować negatywne skutki mrozu?

Ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż ciepłą bieliznę, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Najlepiej zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą.

Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

Powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

Nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

Idąc na dłuższy spacer lub wycieczkę zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Latarka też może się przydać

Nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

Nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

Kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać, nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

Odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody. W przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

Pamiętajcie, jeżeli znajdziecie osobe, która wymaga pomocy, dzwońcie pod nr tel. 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto